Cemaatle kılınan namazın yirmi yedi kat daha fazla sevap olduğu söyleniyor; peki hanımlar namazlarını cemaatle kılamıyorlar, bu sevaptan mahrum mu kalıyorlar?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Kadının namazı­nı evinde kılması dışarıda kılmasından daha faziletlidir, iç odasında kılması da evin diğer kısımlarında kılmasından daha faziletlidir."(Neylül Evtar, III /132)

Bu hadisi Ebu Davud, İbni Mesuddan tahric etmiştir. Ahmed ve Taberani Ümmü Hümeyd es- Saidiyyeden benzer bir hadisi tahric etmişlerdir.

İç odası, büyük bir odadan girilerek geçilen, genellikle ayrı bir kapısı olmayan, mücevherat gibi evin kıymetli eşyasının da muhafaza edildiği küçük odadır.

Demek ki kadınların evlerinde kıldıkları namazların fazileti çoktur.