Evde cemaatle mi kılayım yoksa camiye mi gideyim?

Soru Detayı

- Evde annemle cemaatle namaz kılıyorum. Camiye gitsem annem cemaat sevabından mahrum kalacak.
- Camide mi kılsam evde annemle mi devam etsem daha doğru olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Erkeklerin, namazlarını camideki cemaatle kılmaları, evde cemaatle kılmalarından daha faziletlidir. Bu hüküm dört mezhebin ittifakı iledir. (bk. el-Mevsuatu’l-Fıkhiyye el-Kuveytiyye, 8/230-231)

- Kadınların camide cemaatle namaz kılmaları caizdir. Fakat “evlerinde kılmaları daha evladır”. Bu konudaki hadisin tamamı şöyledir:

"Kadının Rabbine en yakın olduğu yer evinin iç kısmıdır. Kadının evinin avlusunda kıldığı namaz; mescitte kıldığı namazdan daha faziletlidir. Evinde kıldığı namaz; evin avlusunda kıldığı namazdan; evinin iç kısmında kıldığı namaz, evinin açık yerinde kıldığı namazdan daha faziletlidir." (Ebu Davud, Salat, 53; Zebidi , İthaf, 6/230)

- Bu açıklamalardan anlaşılıyor ki, kişinin camide cemaatle namaz kılması, annesine cemaat sevabını kazandırmak düşüncesiyle evde cemaat yapmasından daha faziletlidir. Çünkü kadın için tek başına evinde namaz kılması erkekler için geçerli olan cemaatle namaz kılmanın sevabını zaten kazandırıyor...