Kadınların camiye gitmesi caiz midir? Namaz kılarken imamı veya cemaati görmeleri şart mıdır?

Tarih: 16.09.2006 - 14:58 | Güncelleme:

Soru Detayı
Bir hanım vakit namzlarını camide kılabilir mi?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bayanların camiye gidip namaz kılmaları caizdir. Ayrıca namaz kılınan yerden imamı veya cemaati görmeleri şart değildir. Kendilerine ayrılan yerde namaz kılarlar.

Kadınlar vakit namazlarını camide kılabilirler. Hz. Peygamber (asm)'in zamanında erkekler camiye gidip cemaatle namazlarını kıldıkları gibi, kadınlar da camiye gidip namaz kılarlardı. Ümmü Atiyye'den rivayet edildiğine göre Peygamber (asm) genç, başkasına kendini göstermeyen örtülü ve hayızlı kadınları bayram namazı yerine götürürdü. Ancak hayızlı kadınlar namaza iştirak etmemekle beraber, diğer hayır işleri ve Müslümanların davetine katılırlardı. [bk. Buhârî, Hayz, 23 (24); Iydeyn, 20; Ahmedb. Hanbel, 5/4]

Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:

"Allah'ın kulları olan kadınların camilere gitmelerine engel olmayınız."(Müslim, Salat, 140)

Yalnız Şafiî mezhebine göre kadının evinde cemaatle kıldığı namaz, camide cemaatle kıldığı namazdan daha üstündür. (el-Fetava el-Kübra, I/158).

Hanefi mezhebine göre ise yaşlı müstesna, kadının camiye gitmesi doğru değildir. (Mecmeu'l-Enhür, 1/109).

Kadının camilere gitmesinden ziyade evinde namazını kılmasının daha faziletli olması, fitneden emin olmasından dolayıdır. Ancak kadın tesettürüne tam riayet etmesi halinde camide kendilerine ayrılan yerde namaz kılabilir.

Bir rivayette Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

"Kadının namazı­nı evinde kılması dışarıda kılmasından daha faziletlidir, iç odasında kılması da evin diğer kısımlarında kılmasından daha faziletlidir."(Neylü'l-Evtar, III/132)

(Bu hadisi Ebu Davud, İbni Mesud'dan tahric etmiştir. Ahmed ve Taberani Ümmü Hümeyd es- Saidiyyeden benzer bir hadisi tahric etmişlerdir.)

(İç odası, büyük bir odadan girilerek geçilen, genellikle ayrı bir kapısı olmayan, mücevherat gibi evin kıymetli eşyasının da muhafaza edildiği küçük odadır.)

Demek ki kadınların evlerinde kıldıkları namazların fazileti daha çoktur.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Hz. Ömer'in, eşini çok kıskandığı için, onun camiye gitmesini yasakladığı doğru mudur?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun