Cemaatle kılınan bir namazın ikinci rekatına yetişen biri, hoca selam verdikten sonra namazını tamamlamak için kalktığında, kıyamda subhanekeyi okur mu?

Tarih: 26.03.2012 - 09:47 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İkinci rekatta farza yetişen birisi, namazını tamamlamak üzere ayağa kalkınca "Subhaneke" duasını okur.

İlk rek`atta imama yetişemeyen kimseye mesbuk denir. Bu kimse yine imama uyar. Son oturuşta sadece Tehıyyât`ı okur ve susar; salâvat ve duaları okumaz. Teşehhüdü ağır ağır okuyarak imamın namazı tamamlamasına kadar da uzatabilir. İmam sağa selâm verince o selâm vermez, sola da selâm vermesini bekler. İmamın sola da selâm vermesinden sonra ayağa kalkarak yetişemediği rek`atları tamamlar.

İmama ikinci rek`atta yetişen kimse, imam selâm verdikten sonra Allahü Ekber diyerek kalkar. Sübhâneke, Fâtiha ve zamm-ı sûre okuyup rükû` ve secdeleri yaptıktan sonra oturur. Tehıyyât, salâvat ve duaları okuyarak selâm verir.

Üçüncü rek`atta imama yetişen ise, ayağa kalkınca Fâtiha ve sûre okumak suretiyle iki rek`at daha kılar.

Dördüncü rek`atta imama yetişen kimse, imamın selâmından sonra kalkıp, Sübhâneke, Fâtiha ve zamm-ı sûre okuyup bir rek`at kılar, oturur. Tehıyyât`ı okuduktan sonra hemen kalkar, iki rek`at daha kılar. Bu iki rek`attan birincisinde Fâtiha ve sûre okur. İkincisinde ise, sadece Fâtiha okur. Burada dikkat edilecek husus, kendi başına namaz kılarken önce Fâtiha ve sûre okunan birinci ve ikinci rek`atları kılmaktır. Çünkü o, imama dördüncü rek`atta yetiştiği için sadece Fâtiha okunan son rek`ata yetişmiştir. Geriye Fâtiha ve sûre okunan iki rek`at ile sadece Fâtiha okunan bir rek`at kalmıştır. Bu sebeple imam selâm verdikten sonra kılacağı üç rek`atın ilk ikisinde Fâtiha ile beraber sûre de okur, sonuncu rek`atte ise sûre okumaz.

Üç rek`atli olan akşam ve vitir namazlarının üçüncü rek`atinde imama yetişen kimse, imam selâm verdikten sonra kalkar, Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at kılar, oturur. Tehıyyât`ı okuyup tekrar kalkar, yine Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at daha kılar, sonra oturup selâm verir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun