Farz namazda imama sonradan uyan kişi, yanılarak imamla selam verirse nasıl davranmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sonradan imama uyan kişi selam vermişse bakılır, eğer göğsünü kıbleden çevirmemişse ve namazı bozacak bir konuşma veya harekette bulunmamışsa, kalkarak namazını kaldığı yerden devam eder ve son oturşta da sehiv secdesi yapar. Böylece namazı tamamlanmış olur.

Eğer göğsünü kıbleden çevirmişse ve namazı bozacak bir konuşma veya harekette bulunmuşsa, namazı bozulmuş olup yeniden kılması gerekir.