Şafii mezhebine göre namazda ne kadar ileri/geri gidilirse namaz bozulur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii mezhebinde bir rekatte, ara vemeden üç adım (ileri veya geri ) gidilirse namaz bozulur; üç adımdan az olursa namaz bozulmaz.

Şafii Mezhebine Göre Namazı Bozan Şeyler

1. Abdestin bozulması.
2. Bedene, elbiseye veya namaz kılınan yere necaset bulaşması.
3. Avret yeri açılınca derhal örtülmemesi hâlinde na­maz bozulur.

4. Bir rekatte, ara vemeden üç adım atmak veya el, ayak ve bas gibi organlarla üç harekette bulunmak.

5. Göğsünü kıbleden çevirmek.
6. Bir şey yemek veya içmek.

7. Gülmek, ağlamak, üflemek, inlemek, aksırmak, öksürmek ve esnemek gibi şeyleri kasten yapınca, iki harf çıkarsa, namaz bozulur. İrâde dışı yapınca çıkan sesin, toplamı altı kelimeyi geçmezse namaz bozulmaz.

8. Bile bile bir rüknü eksik bırakıp, diğerine geçmek. Mesela, rükûyu tam olarak yapmadan itidale kalkmak veya itidâli tam yapmadan secdeye varmak gibi.

9. Kasden bir rükû veya secdeyi fazla yapmak. Fatiha ve teşehhüdü tekrarlamak ise, namazı bozmaz.

10. İmâma uyan kimsenin, özürsüz olarak imamdan iki rükün geri kalması. Mesela, imam ikinci secdeden kalktığı hâlde, ona uyan kişinin mazeretsiz olarak hâlâ birinci secdede olması gibi.

11. Mestin, ayaktan çıkması veya mesh süresinin dolması gibi.