Bayram namazında Hanefi birisi Şafii bir imamın arkasında namaz kılacaksa, niyetinde Şafii imama uyduğunu belirtmesi gerekir mi?

Soru Detayı
Bayram namazında Hanefi birisi Şafii bir imamın arkasında namaz kılacaksa, niyetinde Şafii imama uyduğunu belirtmesi gerekir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebine mensup olan birisi, Şafii mezhebine mensup olan bir imamın arkasında namaz kılarken Şafii imama uyduğunu belirtmesi gerekmez. Sadece imama uyduğunu ifade etmesi yeterlidir.