İki kişi cemaat olarak namaz kılarken üçüncü kişi gelirse nerede safa durur?

Soru Detayı

- Cemaatle namaz kılmak istediğimizde iki kişiysek birimiz imam olur ve diğerimiz de sağında ve topukları imamın topuklarını geçmeyecek şekilde durur.

- Peki namazın ortalarında başka birisi gelirse o nereye geçer?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda imama uyan bir kişi ise, imamın sağında ve imamın topuklarının gerisinde durur. Eğer bir kişi ile namaza başlanır da sonra başkaları da gelirse sağ ve sollu şekilde safa dururlar. Buna göre namaza sonradan gelen ve imama uyan ikinci kişi, imamın solunda durur. Eğer imamın solunda yer yoksa sağında durur.

İki ve daha çok kimseler olunca, imamın arkasında dururlar. Keraheti olmayan duruş bu şekildedir.

Cemaatın imamdan ilerde durması caiz değildir. Bu hususta secde yeri değil, ayakların yeri esas alınır. Cemaatın topuklarının imamın ayak topuklarından ilerde olmaması yeterlidir.