Şafiilere göre seferilik / yolculuk hâlinde cuma namazını kılmak farz mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma namazının farz olmasının şartlarından birisi de mukim olmaktır. Bu bakımdan yolculara cuma namazı farz değildir.

Kendisine cuma namazı farz olan birisinin, cuma günü fecir doğduktan sonra, yani sabah namazının vakti girdikten sonra ve cuma namazından önce yolculuğa çıkması haramdır. Ancak yol üzerinde cuma namazı kılınacak bir yere yetişip orada kılması mümkün ise cuma namazından önce yola çıkabilir...

(bk. Mehmet CAN, Şafii İlmihali)