Şu işi yapınca şarap içmiş gibi olayım, demek yemin midir?

Soru Detayı

- Şu işi yapınca şarap içmiş gibi olayım demek yemin midir, yemin ise her yaptığımda kefaret gerekir mi?
- Bu söz yemin olsun veya o işi her yapışında şarap içmiş gibi günah mı olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, bu tür ifadeler bir Müslümana yakışmaz, günahtır. Tövbe istiğfar edip, bir daha böyle sözler söylemekten uzak durmalıdır.

Bir kimse “Ben şu işi yaparsam zinakar olayım yahut hırsız olayım yahut şarap içmiş olayım yahut faiz yemiş olayım.” dese, bu ifadelerle yemin etmek örfte kullanılmıyorsa bunlardan hiçbirisi yemin olmaz. Eğer bu ifadeler örfte yemin olarak kullanılıyorsa, fakihlerin çoğuna göre bu yemindir. (İbn Abidin, Reddü'l-Muhtar, Eyman Bahsi, 3/721)

Bu ifadelerin yemin olarak kabul edilmesi durumunda, hem tövbe istiğfar hem de yemin kefareti gerekir. Eğer bu tür ifadeler örfte yemin olarak kullanılmıyorsa kefaret gerekmez, tövbe istiğfar gerekir.