Şehit olan kişi öldüğünü bilmemesini açıklar mısınız?

Soru Detayı

- Bazen de şehit dünyaya geleyim yine şehit olayım diye dermiş duyuyoruz, öldüğünü bilmiyor ise neden şehit olayım diyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Şehidin öldüğünü bilmediğini Risale-i Nur’dan öğreniyoruz. Şehit hayatının diğerlerinden farklı olduğunun açıklaması sadedinde söz konusu edilmiştir.

“Onlar kendilerini ölmüş bilmiyorlar... Yalnız kendilerinin daha iyi bir âleme gittiklerini biliyorlar.” (bk. Mektubat, Birinci Mektup, s. 6)

Dikkat edilirse, Şehitler “daha iyi bir aleme gittiklerini biliyorlar.”

Demek ki öldüklerini bilmemekle beraber, dünyadan  daha güzel bir memlekete gittiklerini düşünüyorlar ve buraya da “Allah yolunda yaptıkları cihad” sonucu geldiklerini biliyorlar.

İşte bundan dolayı yeninden dünyaya gelip Allah yolunda cihad etmeyi isterler.