Seddü’z-zerai' nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tedavi olmaktan daha önemli bir şey var: Hasta olmamak. İslâm Hukukunda seddü’z-zerai' vardır. Bu, mefsedetlere yol açan vesilelerin yasaklanması demektir. Bunu bir nevi “koruyucu hekimlik” gibi görebiliriz. Mesela zina, en büyük günahlardan biri olup doğan çocukların nesebini belirsiz yapar ve nice fitnelere kapı açar. Kur'an bu çirkin fiili şöyle yasaklar:

وَلاَ تَقْرَبُوا الزِّنٰٓى اِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةًۜ وَسَٓاءَ سَب۪يلاً  “Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o pek çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.” (İsrâ, 17/32)

Ayette “işlemeyin” yerine “yaklaşmayın” denilmesinde “Değil onu yapmak, niyetlenmekten ve yol açabilecek hâllerden dahi uzak durun.” mesajı vardır.

İslam Dini zinayı yasakladığı gibi, zinaya götüren şeyleri de yasaklar. Mesela, açık saçık kıyafet uygun değildir. Kadının kıyafet noktasında kendine dikkat etmemesi, açık sayılabilecek bir kıyafetle dolaşması bazılarınca bir davet gibi algılanabilir. "Bu kıyafette bir kadın bu niyette olur" anlamında bunu söylemiyoruz, ama erkeğin algısı böyle olabilir. Tesettür şartlarına uygun hareket etmeyenler, bazı erkeklerin tacizine, tasallutuna, hatta tecavüzüne maruz kalabilmektedir. Bu açıdan başörtüsü ve kadının tesettürü son derece önemlidir ve iffetli bir hayat için en önemli esaslardan birisidir.

Zinaya götüren yolların kapatılması sadedinde şunları da sayabiliriz:

- Yabancı kadın ve erkeğin baş başa kalması uygun değildir. Çünkü harama düşebilirler. Gerçi baş başa kalmak mutlaka harama düşmek demek değildir, ama o yol açıktır.

- Birbiriyle tokalaşmaları uygun değildir.

- Kadının yabancı erkekle cilveli konuşması uygun değildir.

- Kadının ağır kokular sürünerek dışarı çıkması uygun değildir.

- Dikkatleri kendine celbedecek tarzda ayakkabılarıyla ses çıkararak yürümesi uygun değildir… (bk. Nur, 24/31)

Böylece İslam dini fitne kapılarını kapatır, harama giden yollara sed çeker.