Sad Bin Ubade hanımının yanında yabancı bir erkek görürse onu öldüreceğini söylediği, Peygamberimiz'in de bunu onayladığı, iddiası doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Peygamberimiz (a.s.m)’in  Sad b. Ubade’nin ilgili sözünü teyit ettiği” iddiası doğru bir tespit değildir.

Buharî’nin rivayet ettiğine göre, bir  konuşma esnasında S’ad b. Ubade “Allah’a yemin ederim, eğer bir adamı eşimle birlikte görsem, onu kılıcımla paralarım.” demiş; Hz. Peygamber (a.s.m) bunu duyunca şöyle buyurmuştur:

"Siz Sad’ın gayurluğuna / kıskançlığına mı şaşıyorsunuz? Allah’a yemin ederim ki, ben ondan daha gayurum, Allah da benden daha gayurdur; bu sebepledir ki, gizli-açık her türlü fuhşu yasaklamıştır.”  (Buharî, Tevhid, 20)

Alimler, bu hadisten şunu da anlamışlar ki; Peygamberimiz (a.s.m) Sad’ı burada uyarıyor, kesin bir delil olmadan, İslam hukukunun ön gördüğü mahkeme safhaları olmadan, duygusal davranıp fevrî hareket etmenin yanlış olduğuna işaret etmiş oluyor. (bk. İbn Hacer, ilgili hadisin şerhi)

İbn Hacer’in bu açıklamasından anlaşılıyor ki, Peygamberimiz (a.s.m), “Ben ondan daha gayurum” demekle, "ben de hemen gördüğüm adamın kellesini alırım” demek istememiştir. Bilakis, “Ben ondan daha gayur olmama rağmen, onun gibi fevrî hareket etmem, Allah’ın koyduğu şartlar gerçekleşmeden öyle bir şeye tevessül etmem.” demek istemiştir.

Buna ilave olarak kullandığı “Allah da benden daha gayurdur.” mealindeki cümlesi, bu hususu daha da açıklamaktadır. Çünkü Allah -herkesten daha gayur olduğu halde- cezası verilmesi için acele etmiyor, bu husus için dört şahit istiyor. Ayrıca sadece yanında görmekle cezanın verilemeyeceğini belirtiyor. Ayrıca verilecek cezanın ibret olması için bazı insanların göreceği yerde olmasını istiyor.