Ruhlarımız, ruhlar aleminde ne yapıyordu?

Soru Detayı

"Rûhlar bedenlerinden iki bin yıl önce yaratılmıştır!” (Deylemî, Müsned, II, 187-188)

- Ruhumuzun yaratıldığındaki yaşantımızda ne ile meşguldük ve ne yapıyorduk?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hadiste yer alan “iki bin” ifadesi kesretten / çokluktan ve uzunluktan kinaye olabilir.

- Bizim ruhlar aleminde ne yaptığımızı Allah bilir. Gördüğümüz, şu şahadet alemindeki hayatımızın büyük bir bölümünü unutmuş olan biz insanların, ruhlar alemindeki yaptıklarımızı hatırlamamızı istemek, biraz insaf ölçülerin aşar diye düşünüyoruz.

- Ancak, bizim zerreler veya ruhlar aleminde / Elestü bezminde Allah’ın birliğine iman ettiğimiz Kur’an’da haber verilmiştir.(A'raf, 7/172)

Bundan hareketle, ruhlar aleminde bizim bu imanımızın icapları olan Allah’ı tesbih, tahmid, tehlil, tekbir ve tevhid etmemiz mümkündür...