Rızık Allah’tan ise, neden hayvanlar susuzluktan ölüyor?

Soru Detayı

- Belgesel izlerken hayvanların susuzluktan öldüğünü gördüm. Aklıma takılan Rabbim her şeyin rızkını verir, ama neden o hayvanlar susuzluktan ölüyor, bunun hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hiçbir canlı açlıktan veya susuzluktan ölmez. Çünkü, hepsinin rızıkları ilahî taahhüt altındadır.

Yeryüzünde kımıldayan hiçbir canlı yoktur ki onun rızkı Allah’a ait olmasın. Allah her canlının hayatını geçirdiği yeri de öleceği yeri de bilir. Bütün bunlar apaçık bir kitaptadır.” (Hud, 11/6)

mealindeki ayette, bu taahhüdün garantisini görmekteyiz.

O halde bir mümin olarak şunu söyleyebiliriz ki, ölen hayvanlar susuzluktan değil, ecelleri geldiği için ölmüşlerdir. Susuzluk zahiri bir sebeptir. Şayet su olsaydı, yine Allah'ın takdir ettiği ecelleri geldiğinde öleceklerdi.

Şayet o hayvanların susuz kalmalarına insanlar sebep olmuşsa, bu ayrı bir konudur ve buradaki sorumluluk o kimselere aittir. İmtihanın bir gereği olarak serbest iradesiyle iyilik ve kötülük yapmaya salahiyetli kılınan insanlar, başka insanları öldürebildikleri gibi, hayvanları da öldürebilirler. Allah buna izin veriyor...