Derisi ve kürkü için yetiştirilen hayvanları, boğazları kesilmeden öldürmek caiz midir?

Tarih: 17.07.2010 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah Teâlâ, diğer yeryüzü nimetleri gibi hayvanları da insanların hizmetine vermiş ve onlardan çeşitli şekillerde faydalanmayı helal kılmıştır.

İslam dini hayvanları sevmeyi ve onlara karşı merhametli olmayı tavsiye etmektedir.

Merhamet, mü'minlerin de temel özelliklerindendir. İslam'ın öngördüğü merhamet tüm yaratıkları içine alacak kadar geniş kapsamlıdır. Çocuklar, kadınlar, yaşlılar, yetimler, kimsesizler, hastalar ve yoksullar başta olmak üzere tüm insanlara merhamet göstermenin yanısıra, diğer tüm canlılara da merhametli davranmak mü'minlerin görevidir.

Hz. Peygamber (s.a.v.), bir hadislerinde kötü yola düşmüş bir kadının susuzluktan ölmek üzere bulunan bir köpeğe su verdiği için Allah tarafından bağışlandığını (Buhâri, Şürb, 9, Edeb, 27; Müslim, Selam,153, Cihad, 44), diğer bir hadisinde de kedisini açlıktan ölmeye mahkum eden merhametsiz bir kadının, bu davranışı, nedeniyle cehenneme atılmayı hakettiğini (Buhari, Edeb, 18, 27; Müslim, Fezail, 65) belirterek merhametin insanlârla sınırlı olmadığını dile getirir.

Yine Hz. Peygamber (s.a.v)'in hayvanlara iyi bakılıp beslenmesi (Ebu Davud, İsti'zan, 39), zevk için dövüştürülmemesi (Ebu Davud, Cihad, 51; Tirmizi, Cihad, 30), nişan atılan hedefler yerine konulmaması (Müslim, Sayd, 59), zevk için öldürülmemesi (Nesai, Dahaya 42) konusundaki emirleri de İslam'ın bu konudaki kapsamlı bakışını yeterince ortaya koymaktadır.

Ayrıca eti için kesilecek olan hayvanların, keskin bıçakla kesilmeleri ve onlara eziyet edilmemesi gerekir.

Buna göre, hayvanların boğularak, zehirlenerek ve boynu kırılarak öldürülmesi halinde etlerini yemek caiz değildir.

Ancak, eti yenilmeyip, sadece derilerinden yararlanılabilecek hayvanların da usulüne göre kesilmesi uygun ise de, hayvana işkence yapmamak, diri diri yüzmemek, tamamen ölmeden ateşe atmamak, ihtiyaç yoksa keyif ve gösteriş için avlamamak gibi konulara uymak şartıyla başka yöntemlerle öldürülmelerinde sakınca yoktur.

İlave bilgi için tıklayınız:

Hayvan hakları konusunda bilgi verir misiniz?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun