Kuş yuvalarını bozmak, yavruları başka yere nakletmek veya öldürmek caiz mi?

Soru Detayı

- Çatıyı yenilemek zorundayız, ancak kuşlar çatımızı işgal etmiş. Neredeyse her üç-dört kiremitin altında yuva var. Bazısında yumurta, bazısında ise yavrular da var. Birkaç aydır bekliyoruz, kuşlar uçsun da çatıyı yenileyelim diye. Ama uçanların yerine yenileri yapılmış, değişen fazla bir şey yok.
- Bu durumda ne yapmalıyız, yuvaları başka yere taşımak da zor görünüyor, mahalle içinde veya daha uzak bir yere taşısak anneleri orayı nasıl bulacak. Taşımasak da işimizi yapamıyoruz. Zor durumda kaldık.
- Ne yapmalı, nasıl bir yol izlemeli, en güzel çözüm yolu ne olmalı?
- Vicdanen rahatsız olmayacağımı bir yöntem ne olabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini hayvanlara karşı merhametli olmayı tavsiye etmektedir.

Hz. Peygamber (asm) bu konuda hadis-i şerifleri vardır:

- Bir hadislerinde, günahkar bir kadının susuzluktan ölmek üzere bulunan bir köpeğe su verdiği için Allah tarafından bağışlandığını (Buhari, Şürb, 9, Edeb, 27; Müslim, Selam, 153, Cihad, 44);

- Diğer bir hadisinde de kedisini açlıktan ölmeye mahkum eden bir kadının, bu davranışı, nedeniyle cehenneme atılmayı hak ettiğini (Buhari, Edeb, 18, 27; Müslim, Fezail, 65) belirtmiştir.

Yine Peygamber Efendimizin (asm) kuş yuvalarının bozulmaması, yumurtalarının ve yavrularının alınmaması için emir verdiğine, alınmış olan yavru ve yumurtaların yerlerine iade ettirdiğine dair rivayetleri dikkate alacak olursak, hayvan neslinin korunması konusunda dinimizin hassasiyetini daha iyi anlamış oluruz.

Çatıyı tamir gerekli ise ve buradaki yuvalar buna mani oluyorsa, nispeten en uygun mevsim beklenir, sonra yuvalar ve yumurtalar, zarar görmeyecekleri yerlere taşınabilir.

İçinde civciv olmayan yumurtaların imha edilmesi veya yenmesi de caizdir.

Yuvada yavrular varsa bunlara, uçuncaya kadar bakmak mümkünse, zor değilse tercih edilmelidir.

İnsanların ihtiyaç dışı bir canlıya kıymaları veya eziyet etmeleri caiz değildir.