Yavruları uçabilen, içinde yumurta ve yavru olmayan kırlangıç yuvası bozulur mu?

Soru Detayı

- Evimizin 2 balkonu var. İkisine de kırlangıçlar nisan ayı civarında yuva yaptı. Toplamda 10-15 civarı yuva vardır. Yumurtalar çatlayana, yavrular büyüyene kadar hiç dokunmadık. Hoşumuza da gidiyordu. Yavrular büyüdü. Hepsi uçup ayrıldı. Yuvada hiç yumurta ve kuş kalmadı. Sesleri de artık çok az geliyordu.
- Kuş pisliğinden balkona çıkamaz hale geldiğimiz için bugün yuvaları değnekle indirdim. İçinde tek bir yumurta ve yavru yoktu. Bomboştu hepsi.
- Fakat az önce yuvalarını aramaya gelenler oldu. Hepsi uçacak seviyede ve büyümüş. Onların o halini görünce çok üzüldüm. Bizim bu yaptığımız günah oldu mu?
- Hiç birine zarar vermedik. Sadece yeni kuşların gelmesini engellemek istedik.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sizin bu yaptığınız günah olmaz.

Kuşlara zarar vermediniz, size verdikleri zararı önlediniz.

Fıkıhta kural şudur:

“Doğrudan veya karşılık olarak zarar meşru değildir.”