Sirke gitmek, cambaz izlemek caiz midir? Hangi sporları izlemek caizdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dünyadaki beşerî hayatın tabii bir şekilde devamı, hayvanları da içine almaktadır. Gıda, libas, nakil gibi en zarurî ihtiyaçlarımızın giderilmesinden, tezyinat ve süslenmeye varıncaya kadar hayvanlardan yararlanmaktayız.

Hayvanları insanların hizmetine veren ve çeşitli şekillerde onlardan faydalanılmasını helal kılan Allah Teala, buna karşılık hayvanlara şefkat ve merhamet gösterilmesini ister. Hz. Peygamber (asm)

“Merhamet edene Allah da merhamet eder. Yerdekilere merhamet edin ki göktekiler de size merhamet etsin.” ( Ebu Davud, Edeb 58 )

anlamındaki hadisleriyle, insanları hayvanlara karşı iyi davranmaya yönlendirdiği gibi aksi davranışlarda bulunanları da ikaz etmiştir. Devesini aç bırakan ve yoran kişiye de,

“Allah’tan kork, yemini güzel ver ve ona zor gelen işleri yükleme." buyurmuştur. (Ebu Davud, Cihad 44)

Hz. Peygamber (a.s.m)’in bu söz ve uygulamaları çerçevesinde, hayvanlara karşı yapılması gereken hususları şöylece belirtmek mümkündür:

Hayvanların hayat haklarına riayet etmek, beslenmelerine özen göstermek, temizlik ve bakımlarını yapmak, yavrularına ihtimam ve hayvan neslinin korunmasına dikkat etmek, fazla yük vurmamak, hayvanları fıtrî vazifelerinde kullanmak, onlara eziyet etmemek ve benzeri hususlardır.

Günümüzde sirklerde yaygın olarak eğitilmiş çeşitli hayvanlar gösteri amaçlı kullanılmaktadırlar. Hayvan hakları ile ilgili yukarıda ifade edilen hususlara dikkat etmek şartıyla, eğitilmiş hayvanların sirklerde akrobasi amaçlı kullanılmasında ve bu gösterilerin izlenmesinde dini bir sakınca yoktur.

Ayrıca sirk gösterilerinde gösteri yapan erkek ve kadınların bakılması haram olan yerlerinin açık olmaması, gösterilerin ve konuşmaların İslamın ruhuna aykırı bulunmaması gibi durumlara da dikkat etmek gerekir.