Sağlık için vücut geliştirme sporu yapmak gizli şirk olur mu?

Soru Detayı

- Vücut geliştirme sporunu insanlara gösteriş yapmak için yaparsak riyaya girer mi, gizli şirk olur mu?
- Örneğin sağlıklı olmak için yapmanın dini açıdan sakıncası olur mu?
- Vücut geliştirme sporunun helal olması için nelere dikkat etmemiz gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimsenin, sağlıklı olmak, formda kalmak, fiziken güçlü olmak gibi meşru sebeplerle vücut geliştirme sporuyla uğraşmasında bir sakınca yoktur; riya veya gizli şirk olmaz.

Ancak sağlığa zararlı birtakım takviye ilaçlar kullanmak suretiyle vücudun, doğal şeklinden çıkartılarak gösteriş yapılması ve tesettür kurallarına da aykırı bir şekilde insanlara teşhir edilmesi caiz değildir.