Spor için çok yemek günah olur mu?

Soru Detayı

- Vücut geliştirme sürecini araştıran veya bu sürece dahil olan hemen herkes bulk dönemi tabiri ile karşılaşmıştır. Bulking, kilo alma ve kas kazanmanın amaçlandığı bir dönemdir. Ancak bilgili olduğunu düşündüğüm bir web sitesinden, doyduktan sonra yemek yemenin ve acıkmadan önce yemek yemenin büyük günahlar arasında olduğunu duydum, ki bir bulk sırasında bunu yapmak zorundasınız, fikrinizi bilmek istiyorum.
- (Bulking) Bu haram mıdır?
Ek bilgi:
- Bulking Dönemi Nedir?
Sporda bulking dönemi var ki bu dönemde olabildiğince çok yemek yiyip harcadığın günlük kaloriden daha fazla kalori alarak kaslarını en maksimum şekilde geliştirmeye çalışıyorsun. Kişiden kişiye göre değişmekle beraber belki günlük 5 öğün dahi yiyebilirsin veya daha az öğünde çok daha fazla tüketebilirsin yani baya bir yiyorsunuz kilo alıp maksimum seviye den kas yapabilmek için.
- Şimdi böyle bir şeyi yapmak caiz olur mu?
- Belli bir zamandan sonra da bu kez günlük harcadığınız kaloriden biraz daha az yiyerek kilo verip kazandığınız kasları da olabildiğince az kaybetmeye çalışıyorsunuz...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yalnızca vücutta kaslar ve benzerlerini aşırı geliştirip gösteri yapmak için doyduktan sonra yemek caiz değildir. Zaten o manada vücut geliştirme (değiştirme) de caiz değildir.

Ağır işlerde çalışan veya meşru spor yapan, meşru spor yarışmalarına katılan, meşru savunma gücü edinmek isteyen, düşmana karşı güçlü olmaya çalışan insanlar bu amaca ulaşacak kadar gerekli gıdayı alırla; bunda sakınca yoktur.