Vücut geliştirme yarışmalara katılmak sakıncalı mı?

Soru Detayı

- Ben vücut geliştirme sporu yapıyorum acaba yarışmalara katılmamda dinen bir sakınca var mıdır?
- Çünkü yarışmalarda avret yerlerimizden bazı yerler de açık olacak. Vücut geliştirme yarışmalarında diz kapağından ibraz yukarı ve göbek deliğinden biraz aşağı gözükecek. Bunda bir sakınca var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Diz kapağından biraz yukarı ve göbek çukurundan biraz aşağı kısımların avret (örtülmesi gereken vücut parçaları) olduğu konusu kesin ve ittifaklı değildir. Buralar avret değildir diyen İslam müctehidleri de vardır.

Ancak vücut geliştirme çalışmaları, gösterileri ve yarışmaları dini bakımdan problemlidir. Çünkü alınan sonuçlar tabii olanı değiştiriyor, güçlenme ve sporun ötesine geçiyor, bu manada bir faydası da yok.