Kadının arkadan ve yandan çekimleri caiz mi?

Soru Detayı

- İnstagram ve web sitemizde yüz göstermeden ferace, ferace üstü kaban çekimleri yapıyoruz renkleri siyah, lacivert, pembe bu caiz midir?
- Biz bir grup genç kız İslami içerikler üretip YouTube video atıyoruz. Bunu yaparken yüz göstermeden görüntüler alıyoruz. Ellerimiz, boydan ama arkadan, yandan görüntü alıyoruz. Bu caiz midir?
- Ayetler veya hadisi şeriflerle açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nur suresi 30-31. ayetlerde tesettürün sınırları çizilmiştir. “Açık kalan yerler müstesna” kısmının açıklamasını da Peygamberimiz (asm) baldızı Esma’ya yapmıştır: “Eller ve yüz hariç bütün vücut.”

Ayaklar ve dirseklere kadar kollar konusunda farklı görüşler vardır.

Erkekler için de hadislerde açıklamalar vardır: Diz kapağından göbeğe kadar kapanacak. Dizkapağından yukarı kısım ile göbek konusunda farklı görüşler vardır.

Sizin yaptığınız çekimlerde yüz bile görünmüyor, eller yandan görülüyor. Elbise dış giysi. Bu yaptığınızda bir sakınca yoktur.