Rabbim beni sevmiyor ve beni unuttu?

Soru Detayı

- Ben evlilikten ve mutluluktan umudu kestim. Dua ettim hiçbir şey olmadı... Ne evlilik kısmetim açıldı ne mutlu oldum ne de karşıma hayırlı eş çıktı.
- 4 Eylül 2021'den beri günüm çok berbat geçiyor ve mutlu olamadım. Şimdi 2010 yılını özlüyorum o 2010 yılı iyiydi şimdi ise çok kötü. (Ben ömür boyu mutsuzum.)
- Bence umudu kesmek doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanların, sürekli mutlu olmaları gerektiğine inandırıldığı bir çağda yaşıyoruz. Psikologlar ve yaşam koçları vb insanlara sürekli “Mutlu olmak zorundasın yoksa hayat yaşanmaya değmez.” düşüncesini telkin ediliyor.

Oysaki ekonomik ve sosyal statüsü, yaşı, tipi, eğitimi, medeni hâli vb. ne olursa olsun, hiç kimsenin hayatında sürekli mutlu olması mümkün değil. Çünkü insan, yaratılış itibariyle aciz ve zayıf olduğundan, hayatını ilgilendiren olayların akışına ve şekline her zaman müdahale edemez. Bazen küçük bir mikroba yenildiği gibi, bazen de bir kaza, musibet veya istenmeyen başka bir sıkıntıya maruz kalabilir.

Ayrıca, çok sevdiği birisi ile evlenip, ama daha sonra anlaşamayıp mutsuz da olabilir, istemesine rağmen bazen uygun birisi ile de evlenemeyebilir. Yani her şey insanın elinde değil, insanın gücü de buna yetmez.

İnsan, hayatın akışına her zaman müdahale edemese de yaşanan sıkıntıları hafifletmek ve onları tecrübeye, olgunlaşmaya, gelişmeye ve huzurlu bir hayata için kaynağa çevirmek biraz da kişinin kendi elindedir.

Bunun da yolu, dünyanın bir misafirhane olduğu, insanın burada geçici bir süre misafir kaldığı, önemli olan gideceği yerde mutlu olmak ve oraya hazırlık yapmak olduğunu bilincinde olmaktan geçer.

Ayrıca dünyanın sıkıntılarının kadere bakan cihetleri olduğu, kaderin her şeyinin ya doğrudan ya da dolaylı ve sonuçları yönüyle güzel olduğunu düşünüp manen huzurlu olmaktan geçer.

Aksi hâlde kişi, hayatın bu gölgeli yanlarıyla kavga ederken, “Ah, of, niye ben mutlu değilim?..” diye sızlanırken, onlarla daha iyi başa çıkmak için kendisine lazım olan kuvveti de kaybeder. Bu onun mutsuzluğunu daha da artırır.

Hayat hiçbir kimse için düz bir çizgide akıp gitmez. Her insanın hayatının bazı dönemlerinde sıkıntıları olmuştur, hayattan bıkacak kadar sorunları da olmuştur.

Ama tüm sıkıntılar geçicidir, insanın mutsuz günleri ve dönemleri olduğu kadar mutlu ve huzurlu dönemleri de var. Mesela, sizin ifadenizle “2010 yılınız” iyi geçmiş, hatta yine sizin ifadenize göre 4 Eylül 2021 gününe kadar yine huzurluymuşsunuz. Bu demektir ki, sizin de hayatınız düz çizgi hâlinde hep mutsuz geçmiyor. Geçmişte mutlu olduğunuz gibi, gelecekte de yine mutlu olabilirsiniz.

Şu anda hayata karşı olumsuz düşünmeniz de normaldir. Çünkü büyük bir ihtimalle geçici bir depresyon yaşıyorsunuz. Küçük veya büyük depresyon yaşayanlar, hayata karşı karamsardırlar, ümitleri kırıktır. Hep böyle kalacaklarını, hiç mutlu olmayacaklarını, dünyada kendileri haricinde herkesin çok mutlu olduğunu, hayatın yaşamaya değer olmadığını vb. düşünürler.

Ancak depresyondan çıktıklarında dünyaya, kendilerine ve olaylara bakışları tekrar değişir ve huzurlu olurlar. İnşallah siz de depresyondan çıktığınızda çok daha huzurlu bir hayatınız olacaktır. Buna inanın ve sabırla, tevekkül, dua ve iltica ile bu dönemi değerlendirmeye gayret gösterin.

Evliliği istiyorsanız ümidinizi kesmeyin. Ancak neden evlenmediğiniz konusu üzerine düşünün. Bunun nedenlerini güvendiğiniz olgun bir aile dostunuz veya arkadaşınızla konuşun. Güvendiğiniz birkaç kişi ile görüştükten sonra onlara itimat ederek, bakış açınızı değiştirin, mesela beklentilerinizi düşürün, daha esnek olun, toplum içinde, sosyal, dini ve kültürel gruplar içine girin. Ve sizin için en hayırlı olan kısmetinizin geleceğine inanarak duaya devam edin.

Duayı asla kesmeyin. Çünkü dua bir ibadet olmanın yanında, aciz ve zayıf olan kul ile her şeyin sahibi olan sonsuz rahmet ev kudret sahibi olan yüce Allah arasındaki bir irtibattır. O irtibatı kesmeyin. Onunla sık sık konuşun, dertlerinizi anlatın, hissettikleriniz anlatın ve onun yardımını, merhametini isteyin.

Unutmayın ki Allah, her şeyi dinler ve cevap verir. Ama verdiği cevaplar her zaman bizim istediğimiz gibi olmayabilir. Çünkü o bizim istediklerimizi değil, bizim için en hayırlı olanı verir.