Peygamberin cinsel isteği neden azaltılmamış?

Soru Detayı

- Allah, Muhammed Peygamber’in cinsel isteğini azaltmak yerine neden Ahzab 37, 50 ve 51’de geniş imkanlar veriyor?
- Gerçi bu imkanları vermiş olması Peygamber olmasına engel değildir, ama merak ettim, neden?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Evvela şu yanlış anlayıştan dönmek gerekir: Hz. Peygamber (asm) Efendimizin çok evliliği onun şehevi isteklerinin şiddetine göre değildir. Bu konuda bazı zayıf rivayetler ve yanlış yorumlar olsa da Hz. Peygamberin (asm) cinsel duyguları normal bir insan gibi olması gereken yerdedir.

- Hz. Muhammed’in (asm) hayatı hakkında tarih, siyer ve hadis kaynaklarında verilen bilgiler, onun gençliğinde de iffetin zirvesinde, şehevi dürtülerin en uzağında, düşünce sistematiğinde cinsel arzuların çok az olduğu bir konumda olduğunu göstermektedir.

Peygamber Efendimiz (asm), iffetin zirvesindeydi. Allah, onu güzel ahlakın her türünde zirvede yarattığı gibi, cinsel duyguyu iffet dairesinde kullanma konusunda da zirvede yaratmıştır. Nitekim Peygamber Efendimizin (asm), kendisinden 15 yaş büyük olan Hz. Hatice ile evlenmesi ve onun vefatına kadar başkaca bir evliliğe meyletmemesi bunun en canlı tanığıdır.

- Peygamber (asm) Efendimizin çok evliliğinin elbette birçok hikmeti vardır, ancak en önemli hikmeti, onun evinin okul olmasıdır. O okulun öğrencileri de Müminlerin Anneleridir. Çünkü dinin nerdeyse yarıya yakını aile içi, özel hayat ve mahrem konularla ilgilidir. İnsanlığın yarısı da kadındır.

Elbette böyle konular adına ve bu kadar insana örnek olmak için birden çok ve farklı özelliklerde talebelerin bulunması gerekiyor. Bu talebelerin de hem kadın olması hem de ona haram olmaması gerekiyor. İşte bunun yolu da nikâhtır.

- Ahzab suresinin ayetleriyle ilgili açıklamalar sitemizde mevcuttur, bakılabilir.