Bir insan savaşta cinsellik düşünür mü?

Soru Detayı

- Aişe, Ümmü Seleme ve Zeyneb sırayla peygamberle birlikte olmak için çadıra giriyorlardı. (Martin Lings Hz. Muhammedin Hayatı, Syf 337)
- Hendek savaşına hazırlık yapılırken gerçekleşmiş, bunu nasıl açıklamak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bir insan savaşta da cinsellik düşünebilir. Bunda garipsenecek bir durum yoktur. Nitekim tarihte yapılan savaşlarda köleler / cariyeler birer ganimet malı olarak alınırdı. Bu esnada ordunun bazı askerlerinin, paylarına düşen cariyelerle birlikte olduğu tarihi bir gerçektir. Bu bir.

- İkincisi: Hz. Peygamber (asm) hazarda da seferde de yanındaki eşlerinin hukukuna son derece riayet eder, her birisine yanında bir gece kalmak üzere bir zaman tayin ederdi.

Buna göre, Hz. Peygamber (asm) her gece eşlerinden birinin yanında kalırdı. Fakat bu kalma işi, “hiçbir zaman mutlaka cinsel ilişkinin olduğu” anlamına gelmez. Bugünkü insanlar da her gece evinde eşiyle birlikte kalıyor. Bunun her gece cinsel işlevin olduğu anlamına geldiğini söylemek doğru olmaz.

Kaldı ki, Hz. Peygamberin (asm) -hem dünyevi hem uhrevi devlet reisi olarak- bir çok görevi vardı, bu görevlerini, hiçbirini aksatmadan yerli yerinde ve yeterince yapardı. Örneğin bu kadar görevin arasında her gece teheccüt namazı kılması kendisine farzdı, zorunluydu.

Ayrıca Efendimizin (asm) hanımlarının çoğu yaşlıdır, hastadır, yetimlerin anasıdır. Bunların her zaman cinsel ilişkiye can attığını düşünmek mümkün mü?

Peki neden Hz. Peygamber (asm) ile beraber bir geceyi geçirmek için sabırsızlık gösteriyorlar?

Bunun cevabı çok basit ve tek gerçektir:

“Efendimizin (asm) eşleri, onunla sohbet etmek, peygamberlik feyzinden feyizlenmek, kâinatın yegâne sultanı yüce Allah’ın en büyük peygamberi olan bir zatla aynı yerde beraber bulunmak için elbette can atıyorlardı. Fakat bu husus, asla onların cinsel ilişkiye can attıkları anlamına gelmez."