Hz. Muhammed saçlarını örmüş müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ümmü Hani anlatıyor:

“Hz. Peygamber (a.s.m) (fetih günü) Mekke’ye geldiğinde, saçlarının dört örgüsü vardı.” (Tirmizî, Libas, 39; Ebu Davud, Tereccül, 14).

Peygamberimizin (asm), bazen saçlarını kısalttığı, bazen omuzlarına sarkıttığı, bazen ikiye ayırdığı, bazen örgü yaptığı bilinmektedir. (bk. Muhammed b. Yususf es-Salihî, Subulu’l-huda ve’r-reşad, 2/16).

Bazı âlimlere göre, Efendimizin (asm) Mekke fethinde saçlarını dört örgü halinde örmesinin hikmeti, onu tozlardan korumaktı.(bk. Tuhfetu’l-ahvezî, ilgili hadisin şerhi).