Yâ Rabbim, kalbime engel olamıyorum; Aişe'yi çok seviyorum, anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- İnternette karşılaştığım, Peygamber Efendimize (asm) atfedilen bu söz sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Yâ Rabbim, kalbime engel olamıyorum. Aişe'yi çok seviyorum." manasına gelen bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Hz. Aişe’den nakledilen şöyle bir hadis rivayeti vardır. Hz. Aişe anlatıyor:

"Resulullah, hanımları arasında adaletli davranma konusunda elinden geleni yapar ve (bununla beraber bazen) şöyle derdi:

'Allah’ım! Benim taksimatım (eşlerim için yaptığım âdil paylaşımım) budur ve benim yapabildiğim de ancak bu kadardır. Ne olur, senin yapabildiğin, ama benim yapamadığım hususlardan dolayı beni kınama!'”(Tirmizi, Nikah, 42, h. no:1140)