Peygamber Efendimiz, karanlıkta görür müydü?

Soru Detayı

- Resulullah Efendimiz gündüz ışıkta gördüğü gibi gece de karanlıkta görürdü, şeklinde rivayet var mı?
- Varsa doğru mu? Zira bana biraz garip geldi, nasıl geceleyin görürdü?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rivayetlere göre, Hz. Peygamber (asm) Efendimiz geceleri de gündüz gördüğü gibi görürdü.(1) Ayrıca, benim gözlerim uyur kalbim uyumaz, buyurur(2), ışıkta gördüğü gibi karanlıkta, gündüzde gördüğü gibi gece de görürdü.(3)

Hz. Peygamber Efendimizin (asm) gece karanlığında gündüz aydınlığındaki gibi görmesinde herhangi bir tuhaflık yoktur. Bu durum Efendimize Allah’ın bir ikramıdır, bir mucizedir.

Nitekim sahih bir rivayete göre, Hz. Peygamber (asm) namaz kılanların saflarını düzeltmelerini isterken şöyle buyurmuştur:

“Saflarınızı düzgü tutun; şüphesiz ben arkamda sizi görüyorum.”(4)

Allah’ın izniyle önünü gördüğü gibi arkasını da gören, elbette karanlıkta da görebilir.