Hz. Aişe Peygamberimize, beni nasıl seviyorsun diye sorduğunda, ilk günkü gibi seviyorum, şeklinde bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Hz.Aişe, Peygamberimiz (a.s.m.) ile yeni evlenmişti.Eşinin kendisini sevip sevmediğini merak etmekteydi. Ya da kendisini ne kadar ve nasıl sevdiğini. Aişe bu düşüncesini Peygamberle (a.s.m.) konuşmadan edemedi. – “Ey ALLAH`ın Resulu,beni seviyor musun? – “Evet, ya Aişe tabi seviyorum!”
- Hz.Aise dahasını da merak ediyordu. Acaba nasıl seviyordu? Hemen sordu. – “Beni nasıl seviyorsun?” Peygamberimiz (s.a.v) sevgi şeklini tanımladı eşine: – “Kördüğüm gibi.”
- Bu cevap Hz. Aişe’yi çok sevindirdi.Çünkü kördüğüm açılmazdı. Açılmayan, bitmeyen sırlı bir sevgi demekti.
- Alacağı cevap onu cok mutlu ettiği için, Hz Aişe sık sık sorardı: – “Ey ALLAH’ın Resulü, kördüğüm ne alemde?” Peygamberimiz(s.a.v), Hz.Aişe’yi memnun eden cevabı verdi her defasında: – ” ilk günkü gibi. ”
- Yukarıda geçen olay internette çok yerlerde var, hatta dursun alinin şiirine konu olmuş. Acaba sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm), Hz. Aişe'nin "Beni ne kadar seviyorsun?" sorusuna mukabil "kör düğüm gibi" cevabını vermiş ve daha sonra "Kördüğüm nasıl?" diye sorduğunda "İlk günkü gibi..." cevabını vermiştir. (Ebu Naim el-İsbahani, Hilyetü'l Evliya, II, 44; İbn Hacer el-Askalani, Lisanü'l Mizan, I, 242) rivayetinin sahih olmadığı belirtilmiştir. (İbn Hacer, a.g.y)