Hz. Aişe ve Hz. Hafsa Peygambere eziyet etmiş mi?

Soru Detayı

- Ömer diyor: "Aişe’ye gittim ve dedim: "Ey Ebu Bekir'in kızı, bu kadar mı haddini aşmışsın ki, Peygambere eziyet ediyorsun?" Aişe dedi: "Bunun sana ilgisi yok, Hattab’ın Oğlu, sen kendi kızının yaptıklarıyla uğraş!! Ömer dedi: "Hafsa’nın yanına geldim ve ona dedim: "Ey Hafsa, böyle mi haddini aşmışsın ki, Peygambere eziyet ediyorsun? Sen biliyorsun ki, Rasulullah (s.a.v) seni istemiyor ve eğer ben olmasaydım seni boşardı" bundan sonra (Hafsa) ağladı.  Sahih-i Müslim, c. 2, s. 1105.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Tahrim suresinde zikredilen iki kadının Hz. Aişe ve Hz. Hafsa olduğu bildirilmektedir.

Öyle anlaşılıyor ki, bu olay, Müslim’de yer alan olaydan daha farklıdır.

Müslim hadisinde farklı rivayetler vardır. Çoğu Hz. Peygamber (asm) Efendimizin bütün hanımlarından küstüğü ve kendine has bir çardağa çekildiği ve bir ay kadar orada kaldığı bildirilmiştir.

- Burada dikkat çeken ve Hz. Ömer’den nakledilen bir husus şudur (Hz. Ömer anlatıyor):

"Biz Mekke’de iken erkeklerin kadınlara hakim olduğu bir ortamda idik. Medine’ye gelirken kadınların erkeklere hakim olduğu bir çevreyle karşılaştık. Bizimkiler de Medineli kadınlara bakarak onlar gibi olmaya çalışıyorlardı. Bir eşime bir şey söyledim, o da hemen buna karşılık verdi. 'Ne oluyor?' dedim. 'Hz. Peygamberin (asm) hanımları bile ona söz çeviriyorlar ve bazen akşama kadar ona karşı dargın duruyorlar.' ..."

diye devam eden bir bilgiden anlaşılıyor ki, bu olayda Peygamber (asm) Efendimize söz çevirmek ve bir gün dargın durmak gibi bir tavır göstermişlerdir.

Bu sebeple, “eziyet” kelimesi, bilerek yapılan bir saygısızlık değil, bazı fevri hareketlerinde “peygamberliğini düşünmeden”, sadece bir eş olarak bakıp bir tutum sergilemişlerdir.

Onun için Efendimizin (asm) eşlerini, ona eziyet veren kimseler olarak lanse etmenin doğru olmayacağını düşünüyoruz.