Peygamberimiz'in "Yaşlılar cennete giremez." diye şaka yaptığı hanım sahabe kimdir, olay nasıl olmuştur?

Tarih: 07.04.2013 - 13:54 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Taberani Hz. Aişe’den naklen konuyla ilgili olayı şöyle aktarmıştır:

“Bir gün Ensar kadınlarından yaşlı bir kadın Resulullah’ın (asm) yanına geldi ve “Ya Resulellah! Allah’ın beni cennete koyması için dua buyur!” dedi.

Hz. Peygamber: “Şu bir gerçek ki yaşlılar cennete gitmezler.” buyurdu ve (namaz vakti olduğu için) namaz kılmak için camiye gitti.

Hz. Aişe’nin yanına (eve) döndüğünde Hz. Aişe: “Ya Resulallah! Senin ö sözünden ötürü gerçekten büyük bir sıkıntı ve dehşet aldım.” dedi. Resulullah:

“O söylediklerim doğrudur. Çünkü Allah kadınları cennete koyduğu zaman onları (yaşlı olarak değil) genç kızlar haline çevirir, buyurdu.” (bk. Taberanî, Evsat, 5/357)

Benzer bir rivayeti de Ebu’ş-şeyh Mucahid’den nakletmiştir. (bk. Ebu’ş-Şeyh b. Hayyan el-Isfahanî, Ahlaku’n-Nebi ve âdâbuhu, Daru’l-Müslim, 1998, s.493)

Tirmizi’nin Hasan-ı Basri’den mürsel olarak yaptığı rivayet ise şöyledir:

“Bir gün yaşlı bir kadın Resulullah’ın yanına geldi ve

'Ya Resulellah! Allah’ın beni cennete koyması için dua buyur!' dedi. Hz. Peygamber:

'Yâ ümme Fülan (ey falancanın anası)!  Şu bir gerçek ki yaşlılar cennete gitmezler.' buyurdu. Bunun üzerine kadın ağlayarak çıkıp gitti. Kadın gidince, Resulullah:

'Gidin ona söyleyin ki, kendisi yaşlı haliyle cennete girmez. Nitekim Allah (mealen) şöyle buyurdu: “Biz o kadınları, yepyeni bir yaratılışla yarattık. Böylece onları bakire kızlar kıldık.” (Vakıa, 56/35-37)” (Tirmizi, Şemail, Beyrut, ts., s.144)

Bu hanımın ismi rivayetlerde zikredilmemiştir. Bununla beraber, bazılarına göre bu kadın Hz. Peygamberin halası Safiye’dir. (bk. Tirmizi, Şemail, a.y -bir ta’lik)

Fakat kanaatimize göre, bu  kadının Hz. Safiye olduğuna dair bilginin zayıf olduğunu düşünüyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun