Peygamberimizin soyundan şirke bulaşan oldu mu?

Soru Detayı

- Peygamber (asm)'ın soyunun temiz ve güzel olduğunu şirke bulaşmadıklarını biliyoruz?
- Ama Efendimizin soyuna bakınca büyük dedesinin adının Abdimenaf olduğunu gördüm, menaf müşriklerin taptığı put değil midir?
- Madem efendimizin soyunda puta tapma gibi işler yok neden büyük dedesinin adı Abdimenaftır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in soyundan müşrik kimsenin bulunmadığına dair bir hadis rivayeti yoktur.

- Meşhur olan hadis, soyundan gelen bütün ecdadının nikâh yoluyla, meşru bir evlilik sonucu dünyaya geldiklerine dairdir.

İlgili hadisin manası şöyledir:

“Ben (geçmiş soyum itibariye her devirde) gayrimeşru değil, nikâh akdiyle evli olan kimselerin soyundan geldim. Cahiliye dönemindeki gibi bir ilişkiden de gelmedim.” (bk. Beyhaki, Delailu’n-nübüvve, 1/118; Kenzu’l-Ummal, 11/429-430)