Bir erkeğin, iki kadın arasında yürümesi haram mıdır?

Soru Detayı

 "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), erkeğin iki kadın arasında yürümesini yasakladı."

- Bu hadisten kasıt hangi kadınlardır mahrem olanlar dahil midir?
- Yürümek kastedilirken yoldayken tesadüfen yürüdük diyelim o zamanda mı günah olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Söz konusu “Resulullah (asm) erkeğin, (kendine nikah düşen) iki kadın arasında yürümesini yasakladı.” (Ebu Davud, Edeb, 180) manasına gelen hadis rivayeti sahih değildir.

Başta İmam Buhari olmak üzere, Ebu Hatim, Ebu Zur’a gibi hadis otoriterleri bu hadiste yer alan bir ravinin dürüst olmadığını / yalancı olduğunu belirtmiş ve bu rivayeti buna delil olarak göstermişlerdir. İbn Hibban ise açıkça bunun uydurma olduğunu bildirmiştir. (bk. Avnu’l-Mabud, 14/127)