Peygamber Efendimizin zamanındaki düşmanlar, gelmiş geçmiş en büyük düşman mıdır?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimizin zamanındaki düşmanların gelmiş geçmiş en büyük düşmanlar olduğu şeklinde internette böyle bir bilgi buldum. Bu bilgi ayet ve hadis kaynakları ile sabit midir?
- Çünkü bana mantıksız geliyor. Deccal gibi bir canavar o günkü kötülerden kat ve kat daha güçlü değil mi?
- Böyle bir bilgi kesin olarak İslamiyet’te var mı? Zamanın şartlarını kale alsak bile deccal çok güçlü.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) döneminde böyle bir bilginin olduğuna rastlayamadık.

Bununla beraber, Firavun gibi zalimlerin despotlukta çok ileri olduğu bilinmektedir.

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin,

 “Hz. Âdem’den kıyamete kadar bütün zamanlarda deccaldan (onun fitnesinden, düşmanlığından) daha büyük bir mahluk (bir rivayette: daha büyük bir iş / bir olay / bir hadise dehşetli bir durum) olmamıştır.” (Müslim, Fiten, 126)

buyurması, konumuza ışık tutmaktadır.