Ömrümüzden hayvanlara verebilir miyiz?

Soru Detayı

- Allah ömrümüzden alsın nesli tükenmekte olan hayvanlara versin diye dua etmek doğru bir dua şekli mi?
- Ayrıca, Allah ömrümüzden alsın nesli tükenmekte olan hayvanlara versin diyen çok insan var. Bu şekilde yapılan dua doğru mu, kul hakkı olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle dua doğru değildir; Allah bir insandan bir hayvana ömür vermez, verecekse onun başka birinin ömründen almaya ihtiyacı yoktur.

Bunun yerine, hem insanlara hem de hayvanlara uzun, hayırlı, bereketli ve sağlıklı ömürler vermesi için dua etmek gerekir.