Yaşlılar için, Allah daha uzun ömürler versin, demek caiz mi?

Soru Detayı

- 70-80 yaşına gelmiş yaşlı birine “Allah daha uzun ömürler” versin demek caiz midir?
- Böyle demek Allah’ın ilminde değişiklik olmasını istemek manasına mı gelir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Yaşlılar için uzun ömür istemek caizdir.

Aslında yaşlı ile genç arasında bu konuda fark yoktur. Zira yaşlı daha on yıl yaşayabilir ve genç olan iki yıl sonra ölebilir. Onun için yaşı ilerlemiş diye uzun ömür istemek bir ayıp değildir.

- Fakat uzun ömür de her zaman yararlı değildir. Çünkü uzun ömür salih amelle birlikte olursa faydalı, günahlarla birlikte olursa zararlıdır. O halde, her şeyde olduğu gibi, ömrün de hayırlısını istemek; "Allah hayırlı uzun ömürler versin." diye dua etmek ne güzel olur.

- Böyle demek, Allah’ın ilminde değişiklik olmasını istemek değildir. Zira biz, ne yaşlının ne de gencin Allah’ın ilminde olan yaşam süresini bilemiyoruz. Onun için burada belli bir sürenin değişikliğini istemek gibi bir şey söz konusu olmaz.

Burada kişinin sonsuz kudret sahibi Allah’tan bir dilekte bulunması olayı vardır. Allah ezeli ilmiyle böyle bir dileğin olup olmayacağını da biliyor, bu dileğin kabul edilip edilmeyeceğini de biliyor. Bu sebeple ilminde değişiklik diye bir şey söz konusu değildir.