Annem miras taksimine razı değil, ne yapalım?

Soru Detayı

- Babam vefat etti annem mirasta hakkımız olmadığını düşünüyor. 4 kızız. Mahkemeye verin diyor sizin hakkınız değil benim diyor ne yapalım çok zor durumdayız.
- Mahkemeye verin diyor bir şey olur diye de korkuyoruz. Bizi de engellemiş telefondan. Ne yapalım?
- Canımızı çok yakıyor, parası bizden daha önemli.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eğer amca, dede gibi asabe, hala gibi sizinle olunca asabe olan...  (siz; yani payları şeriatta belirlenmiş olan mirasçılar hakkınızı aldıktan sonra kalanı alan mirasçılara asabe denir) böyle bir mirasçı yoksa, annenizin hakkı mirasın sekizde biridir. Geri kalanı dört kız eşit paylaşacaksınız.

Mahkemeye verir, laik mahkemenin verdiğini alabilirsiniz; o hakkınızdan az vereceği için alacaklı kalırsınız.

Böyle bir hakkınız olmakla beraber, mirasa muhtaç durumda değilseniz, mahkemeye vermemek daha uygun olur. Çünkü mal için anne kalbi kırılmaz, anneciğim sen nasıl istersen öyle olsun denilir.

Allah uzun ve hayırlı ömürler versin, anneniz vefat edince hem babanızdan hem de annenizden kalan malları İslam hukukuna göre taksim edersiniz.