Ölümle tehdit edeni öldürme hakkımız var mıdır?

Soru Detayı

- Diyelim ki bir grup şahıslar tarafından ölüm tehdidi alıyoruz. Eşimizi, çocuğumuzu ölümle tehdit ediyorlar. Devlete şikayet edecek vaktimiz veya imkanımız olmadığını ve etkisiz hale getiremeyeceğimizi düşünecek olursak, tehdit eden kişiyi öldürebilir miyiz?
- Bu kişiyi öldürmediğimiz veya yok etmediğimiz takdirde başımıza bela geleceğini düşünüyorsak, bu kişiyi öldürmenin hükmü nedir?
- İslam’da ölümle tehdit edildiğimiz takdirde kalpten değil de sadece dilde Allah'a inanmadığımızı söyleyebiliyorsak yine aynı şekilde ölümle tehdit edildiğimizde neden bu kişiyi öldüremeyelim? Sonuçta hayatımız söz konusu...
- Tabi ki önce devlet el atmalı ama böyle bir imkan yoksa ve başka önlem alınamıyorsa, tehdit eden kişiyi yok etmenin bizi zarardan kurtaracağından emin olabiliyorsak, bu kişiyi öldürmemizde bir sakınca var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölümle veya vücuda işkence ve zarar vermekle tehdit eden kimse, buna muktedir ise ve istediği yapılmadığında hemen bu zulmü icra edecek ise “itikadımıza aykırı sözler söyleyerek kurtulmak” caizdir.

Fiilen dediğini yapma durumunda değilse, ileride yapacağım derse, o sözleri söylemek caiz olmaz.

Öldürmekle tehdit eden kişi blöf yapıyor da olabilir. Niyeti öldürmek olsa bile bunu yapmayabilir, yapamayabilir. Bu sebeple sırf tehdit etti diye onu öldürmek caiz olmaz.

Öldürmek ancak, haksız olarak öldürmeye teşebbüs halinde başka kurtuluş yolu yoksa caiz olur.