Ölüm tehdidi nedeniyle zina eden kadın günahkar olur mu?

Soru Detayı

1) Zaruret durumunda zina eden bir kişi dinimizce zina etmiş sayılır mı? Zaruret durumundan kastım şu mesela bir kadın “falanca ile zina et yoksa seni öldürürüm” diye tehdit ediliyor. Zaruret durumunda zina eden bir kişi dinimizce zina etmiş sayılır mı?
2) Zaruret durumunda domuz eti yemiş bir kişi dinimizce domuz eti yemiş sayılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Zaruretin caiz kıldığı işler ve davranışların müstesnaları vardır; yani zaruret her şeyi mubah kılmaz.

Muteber tehdit altında adam öldürmek de zina etmek de caiz değildir. Bunları yapanlar öldürmüş ve zina etmiş sayılırlar.

Öldürene ve tehdit edene kısas gerekir.

Zina edene, erkeğe ve kadına belli ceza verilip verilmeyeceği konusunda ise müçtehitlerin farklı görüşleri vardır.

Cevap 2:

Zaruret durumunda haram olan etten başka hiçbir yiyecek yoksa, ölmeyecek kadar yemesi haram olmaz. (Gazali, Müstasfa, 1/89, 99 Zerkeşi, el-Bahrü’l-muhiṭ, 1/328)