Zaruret durumunda haramlar helal olur mu?

Soru Detayı
Kur'an'da okudum, Bakara suresi, mesela insan çok çaresizse ve zor durumdaysa haram bir şeyi günah kazanmadan yapabilir, mesela domuz eti yemek veya hükümetin izin vermediği bir şey gibi... Bu durumda ne yapmalı? Mesela insan açlıktan ölüyor, o zaman domuz eti yemeyeyim kaderimde ölmek varsa açlıktan ölürüm diye mi düşünmeli, yoksa Kur'an bir yol gösteriyor, mubahtır diyor. Nasıl yapmalıyız diye kafam karıştı, böyle yapsak kaderi inkar etmiş olmuyoruz mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konunun kaderi inkar etmekle bir alakası yoktur. İnsan zaruret durumunda ölecek duruma gelmişse ölmeyecek kadar domuz eti yiyebilir. Bunda bir günah olmadığı gibi kaderi inkar da yoktur.