Kadın uykudan uyanınca hayızın bittiğini anlarsa kılmadığı namazı kaza etmesi gerekir mi?

Soru Detayı

Kadın uykudan uyanınca hayızın bittiğini anlarsa kılmadığı namazı kaza etmesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kadın temiz olarak yatıp da uyandığı zaman, hayız görmeye başladığını anlarsa, uyandığı andan itibaren âdet görmeye başlamış sayılır. Aksine olarak hayızlı bir kadın, yatıp da uyandığı zaman temizlenmiş olduğunu anlarsa, ihtiyat olarak, yattığı zamandan itibaren temizlenmiş sayılır.

Onun için bu iki esasa göre de, eğer yatsı namazını kılmadan önce yatmış ve uykuda iken bu namaz vakti geçmiş bulunursa, bu namazı kaza etmesi gerekir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali)