Peki, o zaman o insanlar ev bark sahibi olabilecekler mi?

Soru Detayı

- Doğru mudur veya aslı nedir?
- Bu rivayetin kaynağı nedir?
- Rivayete göre Nuh (a.s)’a bir kadın ağlayarak gelir ve oğlunun genç yaşta öldüğünü söyler. Nuh (a.s) oğlunun kaç yaşında olduğunu sorunca kadın; 300 yaşında olduğunu söyler. Nuh (a.s) da kadına:
“Ahir zamanda insanlar 60-65 yıl yaşayacaklar, senin oğlun bak; 300 yıl yaşamış.” der. Kadın da:
“Peki, o zaman o insanlar ev bark sahibi olabilecekler mi?” der. Nuh (a.s) da:
“Evet. Hem de ne evler barklar…” der.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kıssaya ne sahih ne de zayıf kaynaklarda rastlayamadık.

“İslam Web” sitesinin ve benzerlerinin verdiği bilgiye göre de internet sitelerinde ve bazı başka yerlerde zikredilmesine rağmen, bu kıssanın herhangi bir kaynağına rastlanılmadığı ve (kuvvetli ihtimalle) bunun uydurma olduğu ifade edilmiştir. (bk. İslam Web sitesi; el-Eluke, el-Meclisu’l-ilmi).