Nuh peygamber hangi ülkeye ve hangi millete gönderildi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Nuh Aleyhisselam Nuh Kavmine gönderilmiştir. (bk. Nuh Suresi)

- Hz. Nuh’un hangi kavme ve hangi ülkeye gönderildiği konusunda ise, kesin bir bilgiye ulaşamadık. Hem Türkçe hem Arapça kaynaklara baktığımız hâlde, kalbi tatmin eden bir hakikate rastlayamadık. Mezopotamya, Yemen en çok kullanılan isimlerdir.

- Rivayete göre insanlar Hz. Nuh’a kadar tevhid inancıyla yaşamış, putperestlik ilk defa Nuh’un kavmiyle ortaya çıkmıştır. (bk. Zemahşerî, Keşşaf, Kahire, 4/164)

- Kuran-ı Kerim’de, “Dediler ki: Tanrılarınızı bırakmayın, ilahlarınız Ved, Süva, Yeğus, Yeuk ve Nesr’den vazgeçmeyin.” (Nuh 71/23) mealindeki ayette, Nuh kavminin taptığı putlardan bahsedilmektedir.

Bu isimler başlangıçta iyilikleriyle temayüz etmiş kişilere aitti. Ölümlerinin ardından bunların heykelleri yapılmış, daha sonra insanlar onları Allah ile kendi aralarında aracı olarak birer tapınma objesi yapmıştır.