Nuh Kavmi, Hindu muydu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Nuh aleyhisselam, Kuran-ı Kerîm’de ve hadislerde, diğer peygamberlere oranla geniş bir şekilde tanıtılan ve “ülü’l-azm” olarak isimlendirilen beş büyük peygamberden biridir.

Kuran’da yirmi sekiz surede hakkında bilgi verilmiş ve kırk üç yerde ismen zikredilmiştir. Kuran’ın yetmiş birinci suresi onun adını taşır ve baştan sona onun tevhid mücadelesini anlatır.

Ancak Kuran, Hz. Nuh’un hayatının sadece peygamber olarak görevlendirildikten sonraki safhasından bahsetmektedir. Kendisine inanmayan kavmi tufanla cezalandırıldığından, tufan hadisesi de ona nispetle "Nuh tufanı" diye anılmaktadır.

Fakat, ayet ve hadislerde Hz. Nuh’un soy kütüğüne dair bir malumata rastlayamadık.

Hz. Nuh’un şeceresiyle ilgili olarak Tevrat’ta iki ayrı liste verilmektedir.

Birinci listede soyu Hz. Âdem’in oğlu Hz. Şit yoluyla nakledilmektedir. (Tekvîn, 5/1-32; I. Tarihler, 1/1)

Diğer bir listede ise Hz. Nuh’un soyu Hz. Âdem’in oğlu Kabil (Kain) yoluyla Nuh’un babası Lamek’e kadar götürülmektedir. (Tekvîn, 4/17-24)