Yol kapamak veya engellemek sebebiyle helak olan kavim var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yollarda durup gelen insanların iman etmemeleri için onları tehdit eden  kavim Hz. Şuayb aleyhisselamın kavmidir. Bu konuyla ilgili bir ayeti-i celilenin meali şöyledir:

“Hem öyle tehditler savurarak, yol başlarını tutup, Allah’a iman edenleri Allah’ın yolundan çevirmeyin.” (Araf, 7/86).

Kaynakların belirttiğine göre, kavminin adamları, yol başlarını tutarak, Hz. Şuayb (as)’ı ziyaret etmek isteyenleri ölümle tehdit ediyor ve onun bir yalancı olduğunu söyleyip görüşmelerine engel oluyorlardı.(bk. Taberî, Beğavî, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri).