İsrailoğullarına gönderilen ilk peygamber kim?

Soru Detayı

- İsrailoğullarına ilk gönderilen peygamber Musa’dır, yazı ile yazı yazan ilk peygamber İdris’tir, sözü sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tarihi bilgilere göre, İsrailoğullarına gönderilen ilk peygamber Hz. Yakub ve Hz. Yusuf’tur.

Bazı tefsir âlimleri ilk yazı yazanın Hz. Âdem olduğunu bildirmişlerdir. Diğer bazı tefsirciler de “İdris peygamberin ilk defa kalemle yazı yazan kimse olduğunu.” belirtmişlerdir. (bk. Zemahşerî, Beğavî, Beydavî, Razî, Ebu Suud, Kurtubî, Alusî, Meryem, 19/53-57. ayetlerin tefsiri)