Okunan  kıraatin kurallarının tamamına uymak mı gerekir?

Soru Detayı

- Bazı kuralları farklı kıraate uyarak yapmak caiz mi?
- ​Misalen Nafi kıraatiyle ya da ebu Amr kıraatiyle okunduğunda, bu kıraatlerin tüm özelliklerine uymak mecburi midir, yani o kıraatin bazı kurallarını değiştirip okumakta bir mahzur var mıdır?
 (Örneğin Nafi’nin Verş rivayetinde nakl yapılıyor, fakat Asım kıraatine uyup Nafi kıraatiyle okurken nakl uygulamasını yapmadan okumak ya da Asım kıraatiyle okurken bazı kelimeleri değiştirip başka mütavatir kıraatteki kelimeyle okumak ya da Asım kıraatinde imale az var başka mütevatir kıraati taklid ederek Asım kıraatiyle okurken imale ile okumak gibi vs.)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıraat konusunun bir halka / topluma yönelik bir de ehli ilme yönelik kısmı vardır.

Topluma yönelik olan kısmında, insanlar bir kıraati takip eder ve ona göre okurlar.

Bizim toplumumuz Asım kıraatinin Hafs rivayetini; Mısır bölgesi Nafi kıraatinin Verş rivayetini takip ederler ve buna göre okurlar.

Toplumun kafasına göre o kıraati veya bu kıraati okuma gibi bir lüksü olamaz, çünkü alanın uzmanı değildir ve bu keyfiliği ve kaosu beraberinde getirir. Okuma disiplini kaybolur.

Ehli ilim bile bir kıraati takip emesi tavsiye edilir ve nitekim kurra denilen uzmanlar bile bir kıraati takip ederler.

Ancak eğitim öğretimde bunların tedris edilmesi ve belli ihtisas toplantılarında bunların icra edilmesi mümkündür ve yapılmaktadır.

Dolayısıyla "Ben falan kuralı şu imama filan kuralı şu imama göre okuyacağım." şeklindeki yaklaşım, kıraat disiplinini bozacağından uygun olmaz. Ama ehli bunu yapabilir.