Kunut duasında eller ne zaman kaldırılır?

Soru Detayı

- Mâliki mezhebinde kunut duasının arabçasını ve mealini verir misiniz?
- Mâliki mezhebinde kunutta eller ne zaman kaldırılır, Maliki mezhebinde kunutta ellerin şekli nasıldır?
- Mâliki mezhebinde kunut hangi durum ve namazlarda yapılabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber aleyhsissalatü vesselamın çeşitli vesilelerle kunut yaptığı sahih hadislerle sabittir. (Buhârî, Vitir, 7; Müslim, Mesâcid, 294-308)

Buna göre, kunutun meşruluğu konusunda görüş birliği içinde bulunan mezhepler, kunutun hükmü ve hangi namazlarda, namazın neresinde dua edileceği gibi hususlarda ihtilaf etmiştir.

Ebu Hanife kunutun vacip olduğunu söylerken aralarında iki öğrencisi Ebu Yûsuf ile Muhammed’in de bulunduğu çoğunluk sünnet olduğu görüşündedir.

- Kunut hangi namazlarda yapılır?

Hanefîlere ve Hanbelîlere göre kunutun yeri vitir namazının son rekatı,
Şâfiîler’e göre sabah namazının farzının son rekatı ile Ramazan ayının ikinci yarısındaki vitir namazlarının son rekatı,
Mâlikîlere göre ise sadece sabah namazının farzının son rekatıdır.

- Kunut ne zaman yapılır?

Hanefîlere göre kunut rükûdan önce yapılırken, Şâfiîlere ve Hanbelîlere göre rükûdan sonra yapılır.

Mâlikîlere göre ise rükûdan önce yapılması daha faziletli olmakla birlikte sonra yapılmasında da bir sakınca yoktur ve kunut duaları sessiz olarak içinden okunur.

Malikiler ve Hanefiler aynı kunut dualarını okurlar...

Malikilerde eller yana salınmış olarak kunut duaları okunur.