Nüzul sebebine tahsis olmuş ayet var mı?

Soru Detayı

- ​Kur'an-ı Kerim evrenseldir. Her ayetinin bize ulaşan bir anlamı olmalı değil mi?
- Peki sırf nüzul sebebine tahsis olunmuş ayet var mıdır?
- Anlamı yalnızca o döneme ait olan. Alimlerin yorumu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuyla ilgili olarak öncelikle şu ilkesel noktalara dikkat etmek gerekir:

a) Nüzul sebebinin hususi olması, hükmün genel olmasına engel değildir.

b) Kur'an’ın evrenselliği, onun bütün ayet, cümle ve kelimelerinin bize de hitap etmesi anlamına gelmez. Bu husus uygulanması gereken kurallar, hükümler için geçerlidir.

c) Örneğin, Tebbet suresi, çok hususi iki şahsın akıbeti ile ilgilidir. Bunun “Literal” olarak harfi harfine bize bakması, bize hitap etmesi düşünülmez. Fakat bu sure bir açıdan yine evrenseldir. Çünkü bu kıssada herkesin alacağı bir hisse vardır.

Mesela “Muhammed Allah’ın resulüdür.” (Fetih, 48/29) mealindeki ayette Hz. Muhammed Efendimizin (asm) peygamberliği ve sahabenin durumu söz konusu edilmiştir. Bu durum ayetin nüzulünün tahsisini gösterir. Bununla beraber, ayetten iman konusu, sahabe ahlakı gibi evrensel derslerin varlığı göz ardı edilemez.